ÇANAKKALE ZAFERİ 106.YIL KUPASI

YAT YARIŞLARI

 

13 MART 2021

 

YARIŞ İLANI

1          Uygulanacak Kurallar

Yarışlar, Uluslararası Yelken Federasyonu’nun (World Sailing) Yelken Yarış Kuralları (RRS)      2021–2024, World Sailing Özel Açık deniz Yönetmeliği 2020–2021, World Sailing Yönetmelik 20 (Reklam Kodu), IRC Kuralları 2021 Bölüm A, B, C, Uluslararası Denizde Çatışmayı Önleme Kuralları (Güneşin batışı ile doğuşu saatleri arasındaki zaman içinde RRS Bölüm 2 Kurallarının yerini alır), Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) Yelken Yarışları Düzenleme Talimatı, Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) Genel Yat Yarış Talimatı, İlke Kararları ve ilgili talimatları, Sporcu Lisans, Tescil, Vize ve Transfer Talimatı, Disiplin Suçları ve Cezaları Talimatı, Yelken No Tahsis Talimatı, Reklam Talimatı, Yelken Hakem Talimatı, TYF Genel Yat Yarış Talimatı Madde 18 Temyiz Hakkı, İş bu Yarış İlanı, İYK Yat Yarışları Genel Yarış Talimatı 2021, varsa Ek Yarış Talimatları uyarınca yapılacaktır. Yarış İlanı, Yarış Talimatı ve varsa Yarış Ek Talimatlarından tarihi geç olan geçerli olacaktır. Ayrıca hala çözülmemiş bir konu varsa Protesto Kurulu herkes için en adil olacak şekilde bir karar alacak ve bu karar Yarış Kurulu’nca uygulanacaktır.

 

2.      Yarışların Açık Olduğu Sınıflar ve Katılabilme Şartları

2.1       Yarışlar, tam boyları (LH/LOA) 6 – 27 metre arasında bulunan, IRC sınıfları için içten veya dıştan takma bir motora sahip, 2021 yılı IRC Ölçü Belgesi olan tekneler ile Madde 2.3 de tarif edilen GEZGİN sınıfında yarışmayı kabul eden, yarış ve güvenlik kuralları çerçevesinde yarışmaya uygun donanıma sahip tüm yelkenli teknelere açıktır.

2.2       IRC Sınıfları: IRC Ölçü Belgesine sahip tekneler aşağıdaki kriterlere göre sınıflara ayrılacaklardır:

a) IRC 0 Sınıfı (Beyaz Flama): TCC 1.125 ve üzeri olan tekneler. IRC 0 Sınıfı teknelerde ENDORSED Sertifika zorunluluğu vardır.

b) IRC I Sınıfı (Sarı Flama): TCC 1,124 ve 1.042 arası olan tekneler ile TCC değerine bakılmaksızın tüm Mumm 30 (Farr 30) tipi tekneler. IRC I Sınıfı teknelerde ENDORSED Sertifika zorunluluğu vardır.

c) IRC II Sınıfı (Yeşil Flama): TCC 1,041 ve 1,020 arası olan tekneler. IRC II Sınıfı teknelerde ENDORSED Sertifika zorunluluğu vardır. (Yeşil Flama)

d) IRC III Sınıfı (Lacivert Flama): TCC 1,019 ve 0,971 arası olan tekneler. IRC III Sınıfı teknelerde ENDORSED Sertifika zorunluluğu vardır.

e) IRC IV Sınıfı (Turuncu Flama): TCC 0,970 ve altı olan tekneler. IRC IV Sınıfı teknelerde ENDORSED Sertifika zorunluluğu vardır.

2.3       GEZGİN Sınıfı (Bordo Flama): Bu sınıfta yarışacak olan tekneler İYK Yat Yarışları Genel Yarış Talimatı, Madde 19.2 de tanımlanan GEZGİN sınıfı handikap sistemine tabi olup, tek sınıf halinde yarışacaklardır.

Gezgin sınıfında yarışacak tekneler aşağıdaki özellikleri içermelidir:

a) 2021 yılı IRC ölçü Belgesi çıkartmamış,

b) Tekne yarış amacı ile imal edilmiş, içi boşaltılmış, modifiye edilmiş olmayan,

c) Yelkenleri sıradan dakron evsafından daha özellikli bir malzemeden yapılmış olmayan,

d) Karbon ve benzeri malzemeden yapılan direk, bumba ve gönderi olmayan,

e) İçten takma motoru olan.

2.4       Yarışlar, World Sailing Yarışlara Katılabilirlik Yönetmeliği (World Sailing Eligibility Code) koşullarına uyan ve cezası bulunmayan herkes katılabilir. Tüm bölgelere ve yabancı yatlarla yelkencilere geçerli yönetmelik ve talimatlara uygun olmak koşulu ile açıktır.

2.5       Yatlar yarış esnasında pruvanın önünde çıkıntı yapan demir/çapa taşıyamazlar.

 

3.      Kayıtlar

3.1       Kayıt formu tamamen doldurulmuş, tekne sahibi veya sorumlu kişisi tarafından imzalanarak ve geçerli (2021) IRC ölçü belgesi, GEZGİN Sınıfı için teknenin madde 2.3 deki özelliklere sahip olduğu, imal yılı, metre olarak tam boy (LOA) ve ‘spinnaker’ (simetrik veya asimetrik) kullanıp kullanmayacağı, hareketli salma veya açılır kapanır pervaneye sahip olup olmadığı hususlarında beyanı, varsa reklam taşıma belgesi ve ekip lisansları (vizeli numaralarının yazılması) ile birlikte en geç 12 Mart 2021 Cuma günü saat 15:00’a kadar, İYK Sportif Direktörlüğü’ne bizzat gelerek veya İYK’nın aşağıdaki e-posta adresine yapılabilir. Not: IRC Belgelerinin 2021 yılına ait geçerli Belge olmasına dikkat edilecektir.

 

İlgili kişiler: Dilara Kol /Ahmet Bülent Atacan

Telefon:  0 216 336 0633 - 0 216 336 9372             Faks: 0 216 346 2737

E-posta:  sportsdirector@istanbulyelken.org.tr

3.2       Kayıt Formları bilgisayar ortamında veya okunaklı ve büyük harf ile doldurulmalı ve tüm ekip isimleri kimlik belgesinde olduğu şekilde yazılmalıdır. Yarışlara katılan yarışçıların 2021 yılında alınmış veya 2021 vizesi yapılmış lisans belgeleri olması şarttır. Geçici Lisans uygulaması yoktur. Lisansı olmayan sporcular yarışa katılamazlar.

3.3       Kayıt ücreti IRC Sınıfları için 450 TL; Gezgin Sınıfı için 400 TL’dir, Kayıt ücreti kayıt esnasında ödenmelidir. Kaydın e-posta ile yapılması halinde, kayıt ücretinin;

İSTANBUL YELKEN KULÜBÜ SPOR DERNEĞİ, GARANTİ BANKASI KIZILTOPRAK ŞUBESİ, IBAN NO: TR04 0006 2000 7190 0006 2993 38  No’lu hesabına yatırıldığına dair dekont kayıt formuna eklenmelidir ve telefon ile e-posta gönderildiğinin teyidi alınmalıdır. Aksi takdirde kayıtlar geçersiz sayılacaktır.  Banka dekontuna mutlaka tekne adı yazdırılmalıdır.

3.4       Geçerli ölçü belgesi veya GEZGİN Sınıfı için istenen beyanları olmayan bir teknenin bu yarışa katılmasına izin verilmeyecektir.

3.5       Tekneyi yarışa kayıt yaptıran tekne sahibi/sorumlu kişisi teknede bulunacaktır. Kayıt formlarında belirtilen ekip listelerinde değişiklik varsa, bu hususun en geç ilan edilen uyarı işareti saatinden 1 saat öncesine kadar yazılı olarak Yarış Sekreterliğine veya Yarış Kuruluna VHF Kanal 73’den bildirilecektir.

3.6       Yarışlara kaydını yaptıranlar bu Yarış İlanı ile bu Yarış İlanının atıf yaptığı tüm kuralları kabul etmiş sayılırlar.

 

4          Sekreterlik

Kayıt süresinin bitimine kadar İYK Sportif Direktör odası, yarış günü İYK Yarış Ofisinde kurulacaktır.

 

5       Yarış Kategorisi

World Sailing Özel Açık deniz Yönetmeliği 2020-2021’a göre Kategori 4’dür.

 

 

6       Trofe Katsayısı

Trofe Katsayısı 1’dir.

 

7          Start Hattı

 

İYK Navigasyon odası ön platformundaki işaret direği kerterizinde,

Moda istikametine atılmış iki adet şişme şamandıra arasındaki hattır.

START GENEL GÜNEY YÖNÜNE YAPILACAKTIR.

 

8          Finiş Hattı

 

İYK Navigasyon Odası ön platformundaki işaret direğinden Moda yönünde atılmış iki adet şamandıra arasındaki hattır.

FİNİŞ GENEL KUZEY YÖNÜNDE YAPILACAKTIR.

 

 

 

9 .      Rotalar

 

9.1     IRC 0, IRC 1, IRC 2 Sınıfları için:

START-Fenerbahçe Sığlık Çakarı (Digavsing) İskelede- Sivriada İskelede – Yassıada İskelede - Büyükada  İskelede – Sedef Adası İskelede – Vortonos Kayalıkları Sancakta - Fenerbahçe Sığlık Çakarı (Digavsing) Sancakta - FİNİŞ

 

IRC 3, IRC 4 ve Gezgin Sınıfları için:

START-Fenerbahçe Sığlık Çakarı (Digavsing) İskelede- Sivriada İskelede – Yassıada İskelede - Kınalıada İskelede – Fenerbahçe Sığlık Çakarı (Digavsing) Sancakta - FİNİŞ

 

 

 

9.2       Alternatif Rotalar (Hava koşulları elvermediği hallerde kullanılacaktır)

            Tüm sınıflar için geçerlidir.

           

Alternatif Rotanın kullanılışı için, ilgili UYARI işaretinden önce uzun BİR seda işareti ile Yarış Görsel işaretlerinin verildiği direğe PEMBE BAYRAK toka edilecektir.

 

START-Fenerbahçe Sığlık Çakarı (Digavsing) İskelede- Sivriada İskelede – Yassıada İskelede - Kınalıada İskelede - FİNİŞ

 

10.    Mesafe

 

IRC 0, IRC 1, IRC 2 için : Yaklaşık 25 Deniz Milidir.

IRC 3, IRC 4  ve GEZGİN için : Yaklaşık 17 Deniz Milidir.

Alternatif Rota Yaklaşık 16 Deniz Milidir.

 

11.  Yarışları Başlatma ve Yarış Programı

 

11.1     Yarışlar, RRS 26’nı değişik şekli uyarınca aşağıdaki gibi başlatılacaktır.

 

Uyarı İşareti:  Sınıf işareti BİR seda işareti ile toka edilir (starta on dakika   var)

Hazırlık İşareti: Kod bayrağı “P”, “I” “U” veya ‘’Z’’ 1 seda işareti ile toka edilir (starta beş  dakika var)

Bir Dakika: Hazırlık İşareti Kod bayrağı “P’’, “I”, “U” veya ‘’Z’’ 1 uzun seda işareti ile arya edilir (starta 1 dakika var)

Start İşareti: Sınıf işareti BİR seda işareti ile birlikte arya edilir (start saati)

 

11.2     Start Saati

           

Tüm Sınıflar için uyarı işareti saati: 10:20’dir.

Yarış kayıt sayılarına göre yarış kurulu sınıfların hepsinin ya da bir kısmının start saatini değiştirebilir ve görsel işaretlerle yarışı başlatabilir.  

 

 Start etme zaman limiti 15 dakikadır.

 

11.3     Ferdi Geri Çağırma işareti verilen tekneler kendilerini teşhis ederek geri dönüp kurallara göre yeniden start etmekle yükümlüdürler. Yarış Kurulu; bu durumdaki teknelerin yelken numarasını/tekne adını seslenmek veya VHF Kanal 73 den genel yayın yapmak suretiyle ayrıca UYARMAYACAK ve ÇAĞRILARA YANIT VERMEYECEKTİR.

 

 

12        Yarış Süresi

Yarış süresi saat 19:30’a kadardır. Gün batımı saatinden itibaren finiş hattı şamandıraları ışıklandırılacaktır.

13      Protestolar ve Düzeltme talepleri her teknenin kendi finişini takip eden 60 dakika içinde yazılı olarak Yarış Ofisindeki Sekreterliğe teslim edilmelidir. Protesto teminatı 350 TL olup  kaybedilen veya  görüşülerek “Red” edilen protesto teminatları irat kaydedilir.

 

14        Puanlama ve Ödüller

14.1     Puanlama İYK Genel Yat Yarış Talimatına göre yapılacaktır. Trofe katsayısı 1’dir

14.2     Her sınıftaki ilk üç tekneye ödül verilecektir.

14.3     Ödüllerin verilebilmesi için her sınıfta en az üç starter şartı aranacaktır.

14.4     Ödül Töreni, daha sonra ilan edilecek tarih ve mahalde yapılacaktır.

 

15 .        Sorumluluk

Yarışmaya katılacak ekipler tamamen kendi sorumlulukları altında katılırlar. Bakınız RRS Kural 4 (YARIŞMA KARARI), Organizasyon Otoritesi, İstanbul Yelken Kulübü, Yarış Kurulu ve Protesto Kurulu ile diğer görevliler, yarış öncesi, yarışlar sırasında ve yarış sonrasında yarış ile ilgili hiçbir malzeme hasarı, yaralanma ve ölüm için  sorumluluk kabul etmeyecektir. Yarışa kaydını yaptıran yatlar bu madde ile, ilgili hususları peşinen kabul etmiş sayılırlar

 

 

 

19/02/2021

 

  İSTANBUL YELKEN KULÜBÜ

YARIŞ ORGANİZASYON KOMİTESİ

 

 


regatta-tr.net | Yarış Yönetim Çözümleri ©2020 | Levend Gürkan